czwartek, 6 września 2018

Historia Pałacu Męcińskich

Historia Działoszyńskiej osady sięgają  XII - XIII w. Pierwsze wzmianki o nim, względem powstania parafii,  są z roku 1411, a w 1412 był już miastem. Razem z Trębaczewem, Niwiskami i Szczytami w 1409 roku należał do Hinczy z Rogowa herbu Działosza. W XV-XVI w. należał do Kobylańskich herbu Grzymała, a w roku 1588 przeszło w posiadanie rodu Męcińskich, którzy przybyli tutaj z Lubelszczyzny. Następnymi po nich był ród Myszkowskich, a po uwłaszczeniu chłopów i parcelacji, folwark został kupiony przez Wzdulskiego, a po nim pałac przejęli żydowscy kupcy.

Zdj 1: Pałac Męcińskich rok ok. 1890

W drugiej polowie XVII w.(niektóre źródła donoszą, że był to rok 1600) zbudowany został pałacyk przez Andrzeja z Kurozwęk z Męcińskich. Był on magnacką siedzibą z bogato urządzona i wyposażoną z przepychem. Zamek ten był częstym świadkiem odwiedzin Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Zdj 2 i 3 : Pałac Męcińśkich z roku 1920.



Później pałac został przebudowany na styl późnego renesansu oraz wokół niego rozciągał się ogród z roślinnością egzotyczną, ułożony na wyspekach nad rzeką i na wybudowanych skarpach. Przed teraźniejszą budowlą pałacu, na jego miejscu znajdował się dwór, który powstał za sprawą magnata i poety, podkomorzego wieluńskiego - Krzysztofa Kobylańskiego (zm. 1565). Powszechna opinia, że teraźniejszy pałac posiada w sobie część starszej budowli ochronnej  Kobylańskiego nie została nigdy potwierdzona lecz w starszej literaturze można było wyczytać o detalu z piaskowca z datą 1536, która pochodziła właśnie z dworu Kobylańsich. 


Zdjęcie 4 : Pałac Męcińskich w 1934.


W 1835 roku, zgodnie z opinią A. Kosińskiego, pod obecnie wyglądającym pałacem odkryto lochy z pytami kamiennymi i starymi urnami. Inni XIX-wieczni badacze potwierdzają, że pod podłogą komnaty głównej natrafili na kilkanaście wczesnośredniowiecznych urn, co miało być potwierdzeniem istnienia w tym miejscu świątyni pogańskiej. 


Zdj 5:Pałac Męcińskich w trakcie remontu 1956-1961



W czasie I wojny światowej został on zniszczony i zbudowany i zrekonstruowany został dopiero w 1960 roku. Posiada komnaty z żeglastymi sklepieniami z lunetami, ozdobione stiukową dekoracją. Na fasadach można znaleźć dekorację grafitową, a okna posiadają obramowania kamienne zgodnie z późno odrodzeniowym stylem. W 1956 r. Łódźkie Przedsiębiorstwo Instalacji Elektrycznych przejęło pałac. Powstał w nim ośrodek wypoczynkowy. Następnie od końca lat 70, przez 20 lat, był w nim Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci. A potem do 2005 roku obiekt był zamknięty. W wakacje 2005 roku rozpoczęto remont wraz z odnowieniem parku. W lutym 2007 roku remont został zakończony. 


Zdj 6: Pałac po remoncie w aktualnym wyglądzie. 


Źródło: 
-Pajęczno i okolice autorstwa Hieronima Konikowskiego, Łódź 1972.
-Pałac Męcińskich w Działoszynie, P. Solle, T. Szwagrzak, Ł. Walasik, ROTWŁ i Starostwo Powiatowe w Pajęcznie, Pajęczno - Łódź 2007
-Dawny Działoszyn. Mieszkańcy i ich nazwiska, T. Szczerkowska, E. Umińska - Tytoń, Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódźkie, Łódź 2017]
-Działoszyn i okolice, T. Szczerkowska, Działoszyn 2006 r. 

Zdjęcia ze stron : 
Zdjęcie 1 : [ LINK do ŹRÓDŁA]
Zdjęcie 2:  [LINK]
Zdjęcie 3:  [LINK]
Zdjęcie 4:  [LINK]
Zdjęcie 5:  [LINK]
Zdjęcie 6:  [LINK]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz