wtorek, 26 listopada 2019

Katarzyna Ławniczek z domu Dusza

Katarzyna Ławniczek z domu Dusza była moją praprababcią. Urodziła się w 30 kwietnia 1870 roku w Rząśni jako córka Michała Duszy i Marianny z Tokarczyków.

Tłumaczenie wykonane przez p. Janusza Kamińskiego z genealodzy.pl:

"Zdarzyło się we wsi Rząśnia 1 maja 1870 o godzinie 1 po południu. Stawił się osobiście Dusza Michał rolnik lat 30, mieszkający we wsi Rząśnia, w obecności Wendlaka Antoniego lat 25, a także Janika Antoniego lat 50, rolników mieszkających we wsi Rząśnia, i okazał nam dziecię plci żęńskiej oświadczając, żę urodzone zostało we wsi Rząśnia 30 kwietnia bieżącego roku, o godzinie7 rano, przez ślubną jego żonę Mariannę z domu Tokarczyk lat 30 mającą. Dziecięciu temu przy chrzcie świętym odprawionym dzisiaj przez kapłana Rocha Nieszporskiego dano imię Katarzyna, a chrzestnymi byli: Wendlak Antoni rolnik, i Rozumek Elżbieta. Akt ten oświadczającemu i świadkom przeczytany i przez nas tylko podpisany został, jako że uczestnicy pisać nie umieją.
Kapłan Roch Nieszporski, proboszcz rząśnieński, prowadzący akta stanu cywilnego."


Dnia 4 lipca 1889 roku wzięła ślub z Ksawerym Ławniczkiem. 

Tłumaczenie przez J.Kamińskiego na Genealogia Rzeczypospolitej:

Obrów i Rząśnia.
Wieś Rząśnia, 20 lutego/4 marca 1889 r o godzinie drugiej po południu. Ogłaszamy, że w obecności świadków Piotra ... lat 47 i Michała ... lat 29 obydwóch rolników z Obrowa, zawarty został dzisiaj związek małżeński pomiędzy Ksawerym Ławniczakiem kawalerem lat 21 mającym, w Obrowie urodzonym, w Rząśni mieszkającym, syna Konstantego i zmarłej Elżbiety z domu Wiśniewska, ślubnych małżonków Ławniczaków, - i panną Katarzyną Dusza 18 lat mającą, w Rząśni urodzoną i tutaj przy ojcu zamieszkałą, córką Michała i zmarłej Marianny z domu Tokarczyk, ślubnych małżonków Dusza. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w Rząśnianym Kościele Parafialnym w dniach: 29 stycznia/10 lutego, 5/18 i 12/24 lutego tego roku. Sprzeciwów żadnych nie stwierdzono. Nowożeńcy oświadczyli, że żadnej umowy przedślubnej nie zawierali. Zezwolenia na małżeństwo ojciec panny młodej udzielił ustnie. Akt ten nowożeńcom i świadkom niepiśmiennym odczytany i przez nas tylko podpisany.
Ksiądz Jan Nieszporski, proboszcz, prowadzący akta stanu cywilnego. 

Aktu zgonu Katarzyny, niestety nie znalazłam. Zgon wystąpił na pewno przed 1914.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz